Dip Demet Küçük

Dip

Demet Küçük   Seth Godin  

Seni asla geri aramayacaklarını bildiğin beşinci iş görüşmesidir. Kimsenin olmadığı bir gece kulübünde boşluğa doğru şarkı söylemektir. Kayak yapmayı öğrenirken, yedinci kez yere düşmektir. Startın verilmesinin heyecanı geride kalıp, finiş çizgisine ulaşmanın uzak bir hayal olduğu uzun bir maraton koşmaktır. Büyük hedefinize ulaşmak için zorlu yolları aşmaktır. Tabii doğru hedefin peşinden gidiyorsanız.Başka?Tamam, kariyerinize, gelecekteki mutluluğunuza ve belki de nihai mutluluğa giden anahtardır.(Tanıtım Bülteninden)


  • ISBN: 9789759961039
  • Dizi: Dört Kafadarlar Dizisi
  • Sayfa Sayısı: 80
  • Boyut: 14 x 20 cmAcıdığında bırakmak insanın doğasıdır. Ama nadide olma farkını bu refleks yaratır.

Önümüzde sadece iki iyi seçenek bulunduğunu bilin: Bırakmak ya da sıradışı olmak. Ortalama olmak kaybedenlere göredir.

Bırakmanın zıttı kendini yeniden adamaktır. Bırakmanın zıttı sorunu parçalara ayırmak için tasarlanmış dipdiri, yeni bir stratejidir.

Dip, acemice rastgele elde edilen başarı ile gerçek başarının arasındaki farktır.

İlerleme kaydetmenin ölçüsü terfi ya da yükselme olacak diye bir şart yok. O halde sizi kamçılayacak belirti, daha önce hiçbir beklentiniz olmayan alanlarda yeni kilometre taşları ortaya çıkmasıdır.

Eğer vazgeçmek, piyasada iyi seçimler yapmanızı sağlayacak stratejik bir karar olacaksa, o halde vazgeçme stratejinizi, önceden, yani rahatsızlık duyacağınız durumlar ortaya çıkmadan önce belirleyin.

Vazgeçmek, başa çıkmaktan daha iyidir, çünkü vazgeçmek sizi başka bir şeye yönelmek üzere özgür bırakır.

Bir gün gelir daha faydalı şeyler öğrenerek vaktini geçirmiş başkalarının gerisinde kalırsınız. Orada kalmayı sürdürmenizin tek sebebi, bırakmanın getireceği kısa vadedeki acıdır. Kazananlar ise şu anda bu acıyı çekmenin, daha sonra çekilecek çok daha büyük bir acıyı önleyeceğini anlarlar.

Kısa vadede acı çekmek, çoğu insan üzerinde uzun vadede edinilecek kazançtan daha çok etki bırakır. Bırakmamanın getireceği uzun vadeli kazancı arttırmanın bu denli önemli olmasının sebebi budur. Kendinize Dip’in diğer tarafındaki hayatın nasıl olduğunu hatırlatmalısınız, çünkü acının üstesinden gelmek daha kolaylaşır.

Dünyanın en iyisi olmayı başaramamanızın 7 nedeni 1.Zamanınız tükenir (ve vazgeçersiniz). 2.Paranız tükenir (ve vazgeçersiniz). 3.Korkarsınız (ve vazgeçersiniz). 4.Ciddiye almazsınız (ve vazgeçersiniz). 5.Alakanızı ya da şevkinizi kaybedersiniz ya da sıradan olmaya razı olursunuz (ve vazgeçersiniz). 6.Uzun vade yerine kısa vadeye odaklanırsınız (ve kısa vadedeki sizi zorladığında vazgeçersiniz). 7.Dünyanın en iyisi olmak için yanlış şeyi seçmişsinizdir (çünkü kabiliyetiniz yoktur).