Sosyal Zeka - İnsan İlişkilerin Yeni Bilimi Danıel Goleman

Sosyal Zeka - İnsan İlişkilerin Yeni Bilimi

Danıel Goleman  

Daniel Goleman, dünya çapında beş milyonun üzerinde satışa ulaşan Duygusal Zeka'nın yanı sıra İşbaşında Duygusal Zeka ve Yeni Liderler adlı kitaplarında, zeki olmanın anlamını yeniden tanımlamıştı. Şimdi de biyoloji ve beyin bilimi alanlarındaki en son bulguların çığır açıcı bir senteziyle, beynimizin "bağlantı kurmak üzere donatıldığını" ortaya koyuyor. Kişiler arası ilişkilerimiz açısından şaşrıtıcı anlamları olan yeni bir dilim dalını araştıran Goleman'ın en temel keşfi şu: bizler sosyalleşebilen varlıklarız, çevremizdeki kişilerle sürekli beyinden beyne bağlantı kuruyoruz. Bizim başkalarına, başkalarının da bize karşı tepkileri, kalbimizden bağışıklık sistemimize kadar her şeyi etkileyen hormonların hızla salgılanmasına yol açıyor ve iyi ilişkiler vitamin, kötü ilişkilerse zehir etkisi yapıyor.


  • ISBN: 9789754343304
  • Dizi: Kişisel Gelişim Dizisi
  • Sayfa Sayısı: 488

Sosyal Zeka - İnsan İlişkilerin Yeni Bilimi ile ilgili kitaplarSosyal farkındalık, başka birinin iç halini anında sezmekten, hislerini ve düşüncelerini anlamaya, karmaşık sosyal durumları kavramaya kadar uzanan bir yelpazeye gönderme yapar.

Kendimize odaklandığımızda, sorunlarımız ve zihnimizi meşgul eden şeyler hızla büyürken dünyamız daralır. Başkalarına odaklandığımızda ise dünyamız genişler.

Bir şeyin sonuçları gerçekse, kendisi de gerçektir.

Empati, insan zulmünün önündeki başlıca engeldir.