Pür Dikkat Cal Newport

Pür Dikkat

Cal Newport  

Carl Jung, elektriği bile olmayan bir köy evinde haftada üç gün çalışarak analitik psikolojinin kurucu metinlerini yazdı. Üniversite öğrencisi Bill Gates ise odasına kapanıp sekiz hafta gece gündüz çalışarak devasa bir şirketin temellerini attı. Alanlarında çığır açan bu iki dehanın ortak yanı, üstün bir odaklanma becerisine sahip olmalarıydı.   Bilgisayar bilimci Cal Newport’a göre iletişim teknolojilerinin sınırsız gelişimi karşısında hazırlıksız yakalanan günümüz insanı, bu beceriyi yitirmekte. Jung veya Gates gibi tek bir konuda saatler boyu dünyadan soyutlanarak çalışabilmek şöyle dursun, azıcık can sıkıntısına bile tahammülümüz kalmadı: gözümüz her an telefonlarımızda. Dahası, insana dikkatini toplama imkânı vermeyen günümüz çalışma kültürünü normal zannediyoruz. Hep daha çok çalışıyoruz, gece yarısı dahi e-postalarımıza yanıt veriyoruz, mesailer uzadıkça uzuyor, fakat ne hikmetse işler bir türlü bitmiyor. Peki, sevdiklerimize bile zaman ayıramadığımız bu hayatın nesinde anlam buluyoruz?   Cal Newport, işte bu çalışma kültürünü elimizin tersiyle iterek odaklanma becerisini geri kazanabilmemiz için “pürdikkat çalışma” adını verdiği, zanaatkârlıktan ilham alan yeni bir çalışma kültürü öneriyor. Newport’a göre, yapay zekâ teknolojilerinin vasıfsız emeği atıl kıldığı günümüz ekonomik düzeninde gitgide kıymet kazanan bu beceriyi edinip çalışma hayatının merkezine oturtabilenler ayakta kalacak.     “Pürdikkat çalışma, bilgi ekonomisinin itici gücüdür. Zorlu konularda uzmanlık kazanmanın da, çetrefil sorunlara çözüm bulmanın da yolu aynı: yoğun bir şekilde odaklanmak.” -The Economist-     “Bilim ile tutkuyu ustalıkla harmanlayan Cal Newport’un sesi, içinde bulunduğumuz şu uğultu denizinde billur bir ses gibi yankılanıyor. Artık daha fazla tıklamaya, kedi videosuna, emojiye filan ihtiyacımız yok. Bize cesur işler lazım; gözümüze indirilen perdeyi reddettiğimiz müddetçe başarabileceğimiz cesur işler.” -Seth Godin-   Wall Street Journal Business Bestseller Amazon Best Business Book for January 2016 800-CEO-READ Business Book of the Week   (Tanıtım Bülteninden)


  • ISBN: 9786056669323
  • Sayfa Sayısı: 224
Celalettin 02/08/2018 15:54

Kitap; "odaklanarak" ve "pürdikkat" ile çalışma gerekliliğini, işe ve kişinin hayatına katacağı değerleri öyle güzel işliyor ki; biraz anlatmaya çalışalım. Kariyerlerinde, yaşantılarında diğer iş arkadaşları - yaşıtları, aynı yolda yürüyenler ya da yola birlikte çıkmış olanlara fersah fersah fark atabilmiş kişilerin ortak yönünün "odaklanma becerisi" olduğunu açıkça ortaya çıkartıyor. Olması gereken "pürdikkat odaklanarak çalışmak" iken; günümüz çalışma ortamında nelerle boğuştuğumuzu, ne sebeplerle odaklanmayı ıskaladığımızı örnekleyerek ortaya koyuyor, gün yüzüne çıkartıyor. Psikolojik, nörolojik, felsefik argümanlarla "odaklanmanın, odaklanarak çalışmanın" önemini ve bilgi ekonomisinde (kodlama yapan, tasarım, içerik üretimi gibi bedensel değil zihinsel emeğe dayalı günümüz çalışma hayatını kastediyor) "pürdikkat" çalışmanın en az zanaatlara dayalı ekonomideki kadar somut bir tatmin duygusu sağlayabileceğini anlatıyor. Kitabın ilk bölümünde, pürdikkat çalışmanın önemi (derinleşerek çalışılmış iş neticesinde el edilen kaliteli sonuçlar ve üst düzey verim gibi), gerçekten kapsamlı ve tatmin edici bir şekilde ele alınıyor ve sizi buna ikna ettikten sonra, ilerleyen bölümde bu şekilde çalışabilmeye ve odaklanabilme becerisini kazandırmaya yönelik öğretici metod, disiplin ve deneyimlere yer veriliyor.

*09/08/2018 01:01  güncellendi.Sosyal medya diye adlandırılan internet siteleri ve uygulamalar birer ticari ürün. Her ürün gibi daha fazla tüketilmek için vazgeçilmez olduklarını, çığır açtıklarını, kullanmazsanız ölüp biteceğinizi söylemek durumundalar ki kâr edebilsinler. Ancak onların kâr edebilmesini yolu, sizin değerli zamanınızı onlara gömmenizden geçiyor.

Bırakın zihniniz, dikkatin bir hedefe yönelmiş ışınları sayesinde bir merceğe dönüşsün, bırakın ruhunuz zihninizi bütünüyle ele geçiren merakınızı cezbeden fikre dört elle sarılsın.

Üretmezseniz, başarılı olamazsınız; ne kadar zeki veya yetenekli olduğunuzun hiçbir önemi yok.

Derinleşerek yaşanan bir hayat, yalnızca maddi açıdan kazançlı değil, aynı zamanda dolu dolu yaşanan bir hayattır da.