Şeker Portakalı Aydın Emeç

Şeker Portakalı

Aydın Emeç   Jose Mauro de Vasconcelos  

Yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan Jose Mauro de Vasconcelos'un başyapıtı Şeker Portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. Çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zeze'nin başından geçenleri anlatır. Vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı "yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını" söyler.Aydın Emeç'in, güzel Türkçesiyle dilimize armağan ettiği Şeker Portakalı'nın başkahramanı Zeze'nin büyüdükçe yaşadığı serüvenleri, yazarın Güneşi Uyandıralım ve Delifişek adlı romanlarında izleyebilirsiniz.


  • ISBN: 9789750719400
  • Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
  • Sayfa Sayısı: 200
Ayşess 28/02/2018 00:04

Şeker Portakalı (yazarın çocukluğuna dayanılarak yazılmış) Rio De Janerio'da geçen otobiyografik bir roman. Kitap, hayatının büyük bir bölümünü hayal gücüyle yaşayan, yaramaz bir çocuk olan beş yaşında ki Zeze'yi anlatıyor. Zeze, hayatta kalan yedi kardeşinin en küçüğü. Ailesiyle Rio'da genellikle yoksul olan bir bölgede, Bangu'da yaşıyor. Zeze ailesi tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyor ve hatta öyle ki kitapta bir bölümde ''İki Unutulmaz Dayak'' başlığı vardı. Ailesi maddi sorunlardan dolayı bir başka eve taşınıyor ve yeni evi arka bahçesinde ise bir portakal ağacı bulunuyor. Bu ağaç Zeze'ye arkadaşlık ediyor ve küçük kardeşi Luis ile birlikte etrafında oyunlar oynuyorlar ve çok eğleniyorlar. Zeze bu portakal ağacını öyle benimsiyor ki, düşüncelerini dinlediğine ve hatta portakal ağacının ona yanıt verdiğine inanmaya başlıyor. Yazar, zorlu koşullarda Zeze'nin sıkıntılarını ve yaratıcı başa çıkma stratejilerini aktarıyor. Başta çocuklar için yazılmış bir kitap olsa da, hem çocukluğun masumiyetini hem de kaderin acıması darbelerini keşfederek her iki kitleden okunabilmeyi başaran bir kitap. Şeker Portakalı aynı zamanda hayatın bir çocuk gözünden mükkemmel görünümüdür.

*28/02/2018 00:06  güncellendi.
Serap Sancak 14/02/2018 23:18

En yakın arkadaşı şeker portakalı olan Zeze’nin hikayesini anlatıyor. Okurken gözlerimin dolduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Küçük Zeze hayatın zorluklarıyla erken tanışmış. Onun yaramazlıklarına dahi tahammül edemeyen ailesiyle yaşıyor. Çocukluğunu bile doya doya yaşayamadan şiddetle büyüyen ve bunun yanında maddi zorluklar içinde büyümeye çalışan küçük Zeze beni fazlasıyla duygulandırdı. Zeze ne hissederse sanki bende onunla birlikte hissettim. Her ne kadar çocuk kitabı olsa da biz yetişkinlerinde alabileceği birçok şey var. Zeze’yi anlamak ve yaşamak için mutlaka okumalı.