Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı

Mark Manson  

“Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir. Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün berbat bir günümdeyim. Ama n’apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak. Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. Pokerde elinde korkunç kağıtlar olan biri çok güzel eli olan birini yenebilir. Elbette eli güzel olanın kazanma ihtimali daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun oyun süresinde yaptığı seçimlerle belirlenir. Hayatı da aynı şekilde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Bazılarının eli daha iyi. Sadece kağıtlara bakarak berbat durumda olduğumuzu söylemek kolaysa da, gerçek oyun o kağıtlarla yapacağımız seçimlere, almaya karar verdiğimiz risklere ve birlikte yaşamayı seçtiğimiz sonuçlara bağlıdır. İçinde bulundukları duruma göre sürekli en iyi seçimleri yapanlar tıpkı pokerde olduğu gibi hayatta da öne çıkarlar ve illa da eline en iyi kağıtlar gelmiş olmaları gerekmez. (Tanıtım Bülteninden)


  • ISBN: 9786059397254
  • Sayfa Sayısı: 200

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı ile ilgili kitaplar
Serap Sancak 16/05/2018 16:41

Mark Manson tarafından yazılan ve 200 sayfadan oluşan kitap 2017 yılında raflardaki yerini aldı. Her mecrada sürekli olarak pompalanan “pozitif düşün, pozitif ol” felsefesi yerine hayata daha gerçekçi bakmayı öneren bir kitap. Negatif tecrübe ve acılarla yüzleşmenin getirileri o denli güzel aktarılmış ki, kitap sayesinde okuyucu, farklı düşünmeye telkin ediliyor. Hiç bir şeyi kafaya takmama felsefesi yerine, negatif deneyimlerin pozitif sonuçlarına ulaşmanın yolları öğretiliyor. Çok farklı hikâye ve deneyimlerle zenginleştirilen bu kitap dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça beğenildi. Sizler de bu kitabı okuyarak, hayatınızdaki bazı şeylerin değiştiğini görebilirsiniz. Gerçeklerle yüzleşmekten kaçınmamak ve hayattan ders çıkarmak gibi…
Varoluşçu bir felsefeci olan Albert Camus şöyle demiştir: "Mutluluğun nedenini aramaya devam ederseniz asla mutlu olamazsınız. Yaşamın anlamını ararsanız asla yaşayamazsınız." Ya da basitçe: Çabalamayın.

Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve paradoksal olarak, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.

Kafaya takmama sanatı, hiçbir şeye aldırmamak değil, amaçlara ulaşmaya çalışırken karşına çıkan tersliklere aldırmamak demektir.

Mutluluk bir eylem biçimidir, bir etkinliktir, edilgen bir şekilde size bağışlanmış bir şey değildir.

Olumsuz duygular eyleme geçme çağrısıdır. Onları hissetmenizin nedeni 'bir şey yapmanız gerektiği'dir.