Kırmızı Saçlı Kadın Orhan Pamuk

Kırmızı Saçlı Kadın

Orhan Pamuk  

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan yeni romanı Kırmızı Saçlı Kadın'da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor. (Tanıtım Bülteninden)


  • ISBN: 9789750835605
  • Sayfa Sayısı: 204

Kırmızı Saçlı Kadın ile ilgili kitaplar
Ayşess 04/03/2018 00:40

Bu kitap, Orhan Pamuk'un, Nobel edebiyat ödülü kazanan ''Kar''dan daha kısa ve bir o kadar basitti bana göre. Kuyu ustası olan Mahmut ve yanına aldığı 16 yaşında ki Cem (baş karakter) ile su bulmaya çalışıyorlar. Zaman zaman dinlenmek için kasabaya gidiyorlar. Bir gün Cem orada seyyar bir tiyatroya rast geliyor. Gözüne kırmızı saçlı bir kadın (oyuncu, 30 yaşında) çarpıyor. Ona karşı hisleri git gide artıyor ve yaşından ötürü karşılık bulamıyor. Bir gün Mahmut usta ile çalışırken başlarına korkunç bir olay geliyor ve bu olayın üzerinden gidilerek bu kısa hikayenin olay örgüsü ve kırmızı saçlı kadının gizemi Cem tarafından çözülmeye başlıyor. Aynı zamanda kitapta yer yer Oedipus'un efsanelerinden bahsediliyor. Bu efsanelerle baba oğul ilişkisi üzerine değinilmiş. Aslında Türk toplumunun, birbiriyle iletişimini yitiren kuşakları arasındaki boşluğu doldurmak için efsanelerin anlatıldığını düşünüyorum.

*04/03/2018 00:42  güncellendi.
Serap Sancak 14/02/2018 23:20

Tesadüfen karşılaştım kitapla, tüm raflarda vardı neredeyse ve direk gözüme çarptı, daha önce hiç Orhan Pamuk okumayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki şaşırtmakla beraber kendi kendisini okutan bir kitap. Aralara serpiştirilmiş Batı ve Doğu efsaneleri de kitabı okurken sonunu az çok tahmin edebileceğinizi düşündürtüyor. Kısaca merak duygunuzu sık sık kullanacaksınız. Genel olarak beğendim, 10 üzerinden değerlendirmiş olsaydım rahatlıkla 6 alabilecek kitap. Olumsuz yorumların birçoğunun kitabın sonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ama bu kitapta şaşırtan bir sonun yer alması onu kötü yapmaz. Kırmızı Saçlı Kadın okunması gereken kitaplar listenizde rahatlıkla yer alabilir.