Zengin Baba Yoksul Baba Sharon L. Lechter

Zengin Baba Yoksul Baba

Sharon L. Lechter   Robert T. Kiyosaki   Dilek Şendil  

Özellikle teknolojinin, robotların ve global bir ekonominin kuralları değiştirdiği bir dünyada, zengin olmak için yüksek gelirinizin olması gerektiği efsanesini çürütür. Aktif yatırımlar edinmenin ve oluşturmanın neden yüklü bir maaştan daha önemli olabileceğini, işletme sahiplerinin ve yatırımcıların keyfini sürdüğü vergi avantajlarını öğretir. Evinizin aktif bir yatırım olduğuna karşı meydan okur; emlak balonu patladığında ve yüksek faizli mortgage fiyaskosu şiddetlendiği zaman milyonlarca insanın doğrudan öğrendiği gibi. Bize okul sistemlerinin parayla ilgili öğrettiklerine neden güvenmememiz gerektiğini hatırlatır ve bu önemli yeteneğin neden bugün hiç olmadığı kadar önemli olduğunu açıklar.Çocuklarınıza paraya dair neler öğretmeniz gerektiğini açıklar, böylece onlar da günümüz dünyasının zorluklarına ve fırsatlarına kendilerini hazırlayabilir ve hak ettikleri zengin yaşamı sürebilir. “Zengin Baba Yoksul Baba, finansal geleceklerinin kontrolünü eline almak isteyenler için bir başlangıç noktasıdır.” -USA TODAY Bu kitap Zengin Baba felsefesinin bir parçasıdır: oku, tartış, çalış… ve tekrar tartış.  Bu 20. yıla özel baskı, okuyup, tekrar okuyup tartışırken ve arkadaşlarınızla ya da ailenizle bu kitabı incelerken size rehberlik etsin diye 9 Yeni Çalışma Oturumu Bölümü içerir.  “İnsanların maddi olarak sıkıntı çekmesinin başlıca nedeni, yıllarını okulda geçirip parayla alakalı hiçbir şey öğrenememeleridir. Sonuç olarak bu insanlar para için çalışmayı öğrenirler, ama asla parayı kendileri için çalıştırmayı öğrenemezler.” –Robert Kiyosaki Robert Kiyosaki dünya genelinde milyonlarca insanın parayla ilgili düşünme şekillerine meydan okudu ve onları değiştirdi. Genel inanışa ters düşen bakış açısıyla Kiyosaki, dobra konuşması ve cesaretiyle ün kazandı. Dünya çapında finansal eğitimin sıkı destekçisi olarak kabul edildi.     (Tanıtım Bülteninden)


  • ISBN: 9786051717371
  • Sayfa Sayısı: 400
Çağrı Özer 05/06/2018 04:49

Lechter ve Kiyosaki'nin bu eseri para, tasarruf, parayı çalıştırma konularında kesinlikle farkındalık oluşturacak nadide kitaplardandır. Başarılı olma gayretiyle, doğrudan - bayağı bir okul hayatı, ki sonrasında kapağı bir firmaya atıp ekonomik özgürlüğünü kazanabilesin. Kazandığınla kendini ancak çevirebildiğin bu iş hayatında, hayat standardını bir basamak daha yükseltme adına, kendini gösterebilmek, güven kazanmak, fazla prim-bonus için, zam için, terfi için didinir, sabır eşiğini zorlarsın. Tavşanın önüne konulan havuç misali… Yine daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için ev, araba alırsın. Bunların kredi borçlarını ödeyebilmek, yükselttiğin standartlarını muhafaza edebilmek için bu düzende birkaç yıl daha devam edecek gibiyim der, devam edersin… Kimilerinin "nihai amaç" olarak görüp peşinden koştuğu, kimilerinin bir girdap olarak görüp kendini bir an evvel kurtarmak istediği bu genel durumu "Fare Kapanı" olarak net bir çerçevede, bizim burada ele aldığımızdan daha geniş irdeleyip isimlendirmiş, teşhisi koymuş bu eser. Kitapta "kapan" olarak nitelendirilen durumun "ideal" olarak görülmediği aşikar. 1 yıl kadar önce okuduğum, zaman zaman alıntılarını taradığım bu eser için aklımda kalan "Fare Kapanı" tanımını bu şekilde aktardım. Eserde; söz konusu fare kapanı ya da yarışına farkında olarak ya da olmayarak sizi yönlendiren, bu kapana kapılmış insanlar ve bunların karşısında olup finansal özgürlüğü kazanmış ya da kazanma yolunda olan zenginler, patronlar olmak üzere iki grup ve mantaliteleri işleniyor. Fare kapanından kurtulma, finansal özgürlüğü elde etme yolunda önemli noktalara değiniliyor. Söz konusu noktalar da değerlendirmenin başında "farkındalık oluşturacak" diye nitelendirdiğimiz hususlardan kılıyor bu kitabı. Net, açık, kapsül gibi. Ne mutlu sindirip tatbik edebilene.
Bugünün hızla değişen dünyasında bildiklerinizin pek fazla önemi de yok, çünkü bilginiz her geçen gün eskir. Ne hızla öğrendiğiniz önemli. Bu becerinin bedeli ölçülemez. Daha hızla işleyen formüller, diğer bir deyişle rızkına ulaşma tarifleri bulmanın bedeli yoktur. Para kazanmak için çok çalışmak mağara insanı zamanında doğmuş eski bir formüldür.

Çok şey hakkında az şey bilmelisin!

Zenginler parayı çalıştırır, yoksullar para için çalışır.

Bir başka korkunç yönetim teorisi de şudur; "İsçiler işten atılmayacak kadar çok çalışır, patronlar onları istifaya zorlayacak kadar ücret öder."

Risk her zaman vardır, öyleyse siz de ondan kaçınmak yerine riski idare etmesini öğrenin.

Aptal ve para yan yana gelince büyük şenlik olur.

Okullar, işveren yerine iyi işçiler yetiştirmek üzere tasarlandı.