Masumiyet Müzesi Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk  

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kitabı Masumuyet Müzesi, 2008 yılında yayımlanmıştır. Orhan Pamuk, kitabı kızı Rüya’ya ithaf etmiştir. Yazar bu kitabı on yıllık çalışma sonucunda oluşturduğu bilinmektedir.Kitap New York Times tarafından “2009 Yılının En İyi Kitapları” listesinde yer almaktadır.Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ni yayımladıktan sonra 2012 yılında bu romandan esinlenerek romanla aynı adı taşıyan müzeyi hayata geçirmiştir. Müze, İstanbul’da kurulan ilk şehir müzesidir.Müzede İstanbul’da yaşanan, 1970’li yıllardan 2000’li yıllara kadar uzanan bir aşk hikayesinin anlatıldığı objelerin yanı sıra 1950’li yıllarından itibaren gündelik hayatımızda kullanılan pek çok sayıda obje yer almaktadır.Masumuyet Müzesi 2014 senesinde  Avrupa Müze Forumu tarafından “Avrupa Yılın Müze Ödülü”ne layık görülmüştür. Kitap, aynı zamanda “Hatıraların Masumuyeti” ismiyle beyazperdeye uyarlanarak Venedik Film Festivali’nde izleyicilerle buluşmuştur.1975 yılında başlayan hikayede varlıklı bir ailenin oğlu olan Kemal’in uzak akrabası Fisun ile yaşadığı aşk anlatılmaktadır.


  • ISBN: 9789750826146
  • Sayfa Sayısı: 465

Masumiyet Müzesi ile ilgili kitaplar
Serap Sancak 14/02/2018 23:21

Orhan Pamuk’un bu kitabını üniversiteden beri okumaya niyetleniyordum. Kitap hakkında tek bildiğim bir aşk romanı oluşuydu. Orhan Pamuk lezzetini taşıyan, oldukça dolgun ve aynı zamanda gözlerinizi dolduran usta işi bir roman. 70’li yılları ve daha öncesinde ki İstanbul’a tanıklık eden bir hikaye. Toplumun baskıladığı, bizlerinde konuşmaktan kaçtıklarıyla yüzleşme fırsatı bulacaksınız. Kitabın bir de müzesi var, eski baskılarında arka kapak sayfasında müzeye tek girişlik bir de bilet yer alıyor.
Bir insanın, başka fırsatları olmasına rağmen onları reddedip sürekli aynı kişiyle sevişmek istemesine, bu mutluluk verici duyguya aşk denirdi.